5 גורמים עיקריים ללחץ דם

לחץ הדם יכול לעלות מסיבות שונות ומגוונות והוא מהווה את גורם הסיכון העיקרי למחלות כלי דם ולב.

הערכים הרצויים של לחץ הדם נקבעו בשנת 2013 על ידי ההסתדרות הרפואית בישראל והם עומדים על: פחות מ 120 ממ"כ (מילימיטר כספית) עבור לחץ דם סיסטולי (שריר הלב מכווץ)

ופחות מ 80 ממ"כ עבור לחץ דם דיאסטולי (שריר הלב מורפה).

ערכים גבוהים מ 140 סיסטולי ו 90 דיאסטולי מעידים על לחץ דם גבוה.

הגורמים לעלייה נחלקים לגורמים קבועים שלא ניתן לשנותם או גורמים הקשורים לאורח החיים.

 

גורמים ללחץ דם גבוה שלא ניתן לשנותם

גורמים פירוט
גיל ומין 80% מהאנשים מעל לגיל 45 יחוו לחץ דם גבוה. בנוסף, אצל גברים, הסיכוי עולה עד לגיל 64 ואצל נשים מעל גיל 65.
קבוצה אתנית לפי מחקרים, מי שממוצא אפרו אמריקאי יש סיכוי גבוה יותר לסבול מלחץ דם גבוה בגיל צעיר יותר וזאת בהשוואה לאנשים ממוצא היספאני או אמריקאים לבנים.
גנטיקה שינויים בגנטיקה יכולים להוביל לעלייה בלחץ דם כמו גם נטייה גנטית של רגישות לנתרן יכולה להיות סיבה לעלייה.

גורמים ללחץ דם גבוה שקשורים לאורח החיים

גורמים פירוט
עודף משקל  עלייה במשקל של בין 5 ל 10 ק"ג מגדילה את הסיכוי ב 74% לפתח עלייה בלחץ דם ועלייה במשקל של יותר מ 25 ק"ג מגדילה את הסיכוי פי 5.21.
צריכה יתרה של נתרן (מלח) גופנו עובד כך שהכליות משתמשות באשלגן ונתרן כדי להוציא נוזלים מהגוף באמצעות הטלת שתן וכאשר צורכים הרבה מלח באוכל כלי הדם אוגרים את הנוזלים העודפים ולחץ הדם עולה.
עישון עישון מביא לפגיעה בדופן כלי הדם ולנוקשותם, דלקות, טרשת עורקים וקרישיות יתר. כל אלו מעלים את הסיכוי לפתח לחץ דם גבוה. אצל נשים, עישון של יותר מ 15 סיגריות ביום מגדיל את הסיכוי ב 10% ואילו יותר מ 25 סיגריות ביום,       ב 21%. עבור גברים, מי שמעשן יותר מ 10 שנים מגדיל את הסיכוי ב 15%.
חוסר פעילות גופנית פעילות ספורטיבית  מינימלית של 4 שבועות למשך כמה ימים בשבוע מפחיתה באופן ממוצע של 3.2 ממ"כ בסיסטולי ו 2.7 ממ"כ בדיאסטולי.
צריכת יתר של אלכוהול אצל גברים שצורכים אלכוהול במתינות, הסיכוי גבוה ב 69% ללחץ דם גבוה מאשר גברים שלא שותים כלל  ועלייה פי 2.7 אצל גברים שמפריזים בשתייה. אצל נשים, שתייה מתונה מעלה את הסיכוי ב 70% (עד 3 כוסות משקה חריף בחודש) ושתייה מופרזת פי 2.86.
מצב נפשי ירוד מחקרים שכוללים גם את ישראל מצביעים על 40% עלייה בסיכוי ללחץ דם גבוה למי שסובל מחרדה או הפרעה דו קוטבית, עלייה ב 50% למי שסובל מפוביה כלשהי ועלייה של 40% למי שסובל מפוסט טראומה.

למידע עבור שמירה על לחץ דם תקין באמצעות תוספי תזונה היכנסו ל https://the123licorich.co.il

 

מודד דם

תוכן עניינים
שתפו עכשיו
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
ניקוי חלון
בעלי מקצוע
מהם השירותים שמספקת חברת ניקיון?

גם אתם מתלבטים לפני הזמנה של חברת ניקיון בתים? רוצים לדעת בדיוק –  מה זה כולל ואיך זה חוסך ממכם? צודקים. המאמר שלפניכם יעשה לכם סדר בכל מה שקשור לשירותים

מזוודה עם כסף
כללי
הר הביטוח

תארו לעצמכם קניון ענק ובו חנות אחת בלבד. באותה החנות מתרכזים כל מותגי הביגוד, ולכל מותג יש איזור משלו. במקום להיכנס ולצאת מהחנויות, נמצא את עצמנו מסתובבים בחנות אחת, ועוברים

משקל
עריכת דין
מהן עבירות התעבורה החמורות ביותר

אין כמעט אדם בישראל בשנת 2021 שלא ביצע בשוגג (או בכוונה) עבירת תנועה כלשהי במהלך חייו. העונשים של עבירות התנועה משתנים בהתאם לחומרתן: לעיתים מקבלים נקודות, קנס כספי, או אף