גליוסלסטומה – מה זה ואיך להתמודד עם זה בצורה הטובה ביותר

גליוסלסטומה הוא סרטן מוח ראשוני אגרסיבי במיוחד. גידולים מסוג זה מהווים כרבע מכלל גידולי המוח והם מופיעים בדרך כלל לאחר גיל 50. גילוי המחלה נעשה לרוב בעקבות ביטויים של הלחץ התוך גולגולתי המוגבר שהיא יוצרת. הגידולים עשויים לגרם לכאבי ראש חזקים, חולשה של הגפיים, הפרעות התנהגותיות, הפרעות תפקודיות שונות ופרכוסים. במאמר זה נרחיב לגבי הטיפולים השונים שבאמצעותם מתמודדים עם המלחה וביטוייה.

 

התמודדות עם המחלה עצמה

הדרך להתמודד עם מחלה זו כולל טיפול במחלה עצמה לצד טיפול סימפטומטי בביטוייה. הטיפול הראשון למחלה הוא הסרה בניתוח של הגידולים כאשר הדבר אפשרי. לאחר הניתוח, הטיפול הסטנדרטי כולל הקרנות וכימותרפיה במטרה להביא לחיסול שאריות הגידול שלא הוסרו כירורגית. טיפול חדשני שהתגלה כיעיל ובטוח לגידולי  גליובלסטומה הוא בשדות חשמליים.

 

הליך כירורגי

ניתוחים נועדו, הן על מנת להסיר את התאים הסרטניים במידת האפשר והן על מנת להפחית את הלחץ על המוח. בתחום של ניתוחי מוח ישנה התקדמות עצומה בשנים האחרונות ופותחו שיטות חדשות כמו דימות על-קולי וצביעת רקמות באור זוהר שמאפשרות לטפל גם כאשר הגידולים במקומות רגישים. הדבר הוביל לשיפור בתוצאות הניתוחים בצורה משמעותית בעשור האחרון.

 

מכשיר האופטיון

הטיפול בשדות חשמליים נעשה באמצעות מכשיר האופטיון. המכשיר למעשה משבש את השדות החשמליים של התאים הסרטניים ומונע את חלוקתם.  בבסיס הפיתוח של שיטת הטיפול הלא פולשנית הזו, היכולת לשנות את המנגנון החשמלי של המולקולות בגוף. על מנת שהגידולים לא יתפשטו במוח יש צורך בשימוש רציף במרבית שעות היממה ולאורך תקופת זמן ממושכת.

 

טיפול סימפטומטי

הטיפולים בהם עסקנו עד כה, ניתוחים, הקרנות, כימותרפיה ושדות חשמליים נועדו להילחם במחלה עצמה. מלבד טיפולים מסוג זה, על מנת להתמודד עם המחלה נדרשים גם טיפולים סימפטומטיים. טיפולים אלו נועדו להקל את תסמיני המחלה על מנת לשפר את איכות החיים של המטופל. טיפולים אלו כוללים תרופות אנטי אפילפטיות, משככי כאבים וסטרואידים.

הטיפול הסטרואידי הניתן כטיפול סיסטמתי לסובלים מגליוסלסטומה הוא לרוב של דקסמטזו. הטיפול נעשה כאשר המטופל סובל מכאבי ראש ונמנום הנגרמים על ידי בצקות. התרופה מסייעת להפחית את הלחץ בתוך הגולגולת.

 

קנאביס רפואי

במסגרת הטיפול הסיסטמתי בחולים נעשה כיום שימוש נרחב גם בקאנאביס רפואי. הטיפול יכול לסייע בהפחתת כאבי הראש ולסייע במצבים של חוסר תאבון, הקאות ובחילות הנובעים מהמחלה עצמה או מתופעות הלוואי של הטיפולים האחרים. קבלת האישור לקנאביס רפואי מותנה בכך שהמטופלים כבר ניסו טיפול תרופתי מקובל לסימפטומים הללו והוא לא שיפר את מצבם.

 

 סיכום גליוסלסטומה

לסיכום הנושא, גליוסלסטומה היא סרטן מוח אגרסיבי בו התסמינים מתפתחים מהר. כפי שציינו, לההתמודדות עם המחלה ישנם טיפולים שונים המיועדים, הן למחלה עצמה והן לסימפטומים הנלווים לה. טיפולים במחלה אותם סקרנו, ניתוח כירורגי, טיפולי קרינה, תרופות כימותרפיות ושדות חשמליים. טיפולים בסימפטומים כוללים, סטרואידים, קנאביס רפואי ועוד.

ראש

 

תוכן עניינים
שתפו עכשיו
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
גרף נתונים
דיגיטל
מה ההבדל בין קידום ממומן לקידום אורגני

אם הינכם בעלי עסק והקמתם אתר אינטרנט לצורך שיווק המוצרים או השירותים שאתם מציעים, וודאי אתם מכירים פעולות שונות שאפשר לעשות על מנת לקדם אתר זה. מטרתן של פעולות אלו

חתימה על חוזה
ביטוחים
מה החשיבות של ביצוע ביטוח לעסק שלכם

אם יש לכם עסק – זה קריטי שתרכשו עבורו ביטוח לעסקים. ככלל, אנחנו מעודדים את סביבתנו לחיות בגישה אופטימית, ולא רק לראות שחורות. אבל כשיש לכם עסק, אתם חייבים להתכונן

טלפונים במעמד
סמארטפונים וטיפים
מעבדה עד הבית לתיקון טלפונים

דמיינו לעצמכם את התרחיש הבא – מכונת הכביסה שלכם מתקלקלת אבל במקום שיגיע אליכם טכנאי מגיעה אליכם מעבדת התיקונים כולה. לא הגיוני, נכון? למזלכם עולם הטלפונים הניידים אינו דומה במאום

מקרוספוק
צרכנות
איפה ניתן למצוא ריהוט איכותי למעבדות?

הקמה של מעבדה היא משהו שדורש מכם הרבה מאוד מחשבה. אחד האתגרים שעומדים לפניכם הוא למצוא ציוד וריהוט מתאים למעבדה, דבר שקשה למצוא בחנויות הרגילות שאליהן אנחנו הולכים עבור ריהוט