הדברת תיקנים – מדריך מקוצר

ניגשתם למטבח לשתות כוס מים באמצע הלילה, ולפתע הבחנתם בתיקן אחד שמונח על השיש ועוד אחד בצמוד לתמי 4.

מה עושים במקרה כזה? לאחר התאוששות קצרה מהבהלה ומהבעתה, יש לקרוא למדביר.

הדברת תיקנים היא הכרחית במצבים בהם פלישתם יצאה משליטה, והם הולכים ומתרבים בין כותלי הבית שלכם.

מדביר התיקנים מגיע לאזור, מאבחן את מקור הדגירה שלהם ומטפל בבעיה בהתאם.

הכנו לכם מדריך מקוצר שיסייע לכם בהבנת העולם של הדברת תיקנים.

 

סוגי תיקנים נפוצים בארץ

ישנם שלושה סוגים של תיקנים נפוצים במיוחד בארץ:

תיקן אמריקאי

התיקן האמריקאי מתקיים בסביבה לחה כמו צינורות ביוב, כיורים, מקלחות, ארונות מטבח וכו'. אורכו עומד על 3-5 ס"מ וצבעו חום נחושתי. אופן הרבייה של תיקן זה הוא באמצעות הטלת ביצים, כאשר מביצה אחת בוקעים 10-18 תיקנים בו בזמן.

 

תיקן גרמני

התיקן הגרמני מרבה להתקיים בסביבות חמות כמו תנורים, מנועי מקררים, מזגנים וכו'. אורכו עומד על 1-1.5 ס"מ וצבעו חום כתמתם. התיקן הגרמני מתרבה על ידי הטלת ביצים, מהן בוקעים 30-35 תיקנים בו בעת.

 

תיקן פסים

תיקן הפסים מצוי במקומות יבשים כמו ספרים, מצבורים של נייר וכו'. אורכו עומד על 2-2.5 ס"מ וצבעו חום בהיר. זכרי הזן יכולים לעוף, בעוד הנקבות לא . התיקן מתרבה על ידי הטלת ביצים, מהן בוקעים כ11 תיקנים באותו הזמן.

הבתים בישראל מכילים מעין ערבוביה של כל סוגי התיקנים המדוברים. בבתים פרטיים למשל, אשר קרובים לצנרות ביוב, סביר שנמצא יותר תיקנים אמריקאיים שפילסו את דרכם משם לבתים. מדביר תיקנים יידע לזהות את הסוג, ולהדביר אותו בצורה המתאימה.

 

חומרי הדברה כנגד תיקנים

מדביר מקצועי שעבר הסמכה ויש ברשותו היתר הדברה, יתאים כאמור את סוג ההדברה לסוג התיקן. מה שחשוב לדעת, הוא שביצי תיקן מכל סוג עמידות בפני חומרי ההדברה, ולכן יש להמתין עד לבקיעת הביצים כדי שהחומרים אכן ישפיעו עליהם (מתפתחות במשך כשלושה חודשים). משום כך, מוטב להשתמש בחומרי הדברה ידידותיים לסביבה, כך ששהייתם הארוכה בסביבת הביצים לא תיצור נזקים סביבתיים.

ההדברה שעונה על ההגדרה הזו היא ההדברה הירוקה. הדברה מסוג זה הינה אורגנית, מבוססת על צמחים טבעיים בלבד ולא מפיצה חומרים רעילים או ריחות חריפים. עם הדברה ירוקה לא מחילים שינויים בסביבה הביולוגית, דבר שממקד את ההדברה בתיקן עצמו ולא פוגע בסביבה בה הוא מתקיים.

 

הדברת תיקנים בשטחים ציבוריים

הדברת שטחים ציבוריים מומלצת אחת לשנה, זאת כדי להבטיח שהתיקנים לא יגיעו מן החוץ אל הפנים- לבתים שלנו. האזורים המומלצים להדברה הם חדרי מדרגות, חדרי זבל, בורות ביוב, מקלטים ועוד מקומות שעשויים להיות לחממת תיקנים. מומלץ לבצע ריסוס ביתי באותה הנשימה, כדי לוודא שהתיקנים לא בורחים פנימה בעת ההדברה.

 

נותן שרות

תוכן עניינים
שתפו עכשיו
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
פעולה ארוכה ראשית
עוד באתר זה
קידום אורגני – פעולה ארוכה אך אופרטיבית

קידום אורגני הפך לכלי הטוב ביותר עבור בעלי עסקים אשר מעוניינים להגיע לתוצאות הראשונות של מנוע החיפוש של גוגל. על אף כי מדובר בתהליך ארוך לעיתים, הוא אופרטיבי ביותר עבור

טיפים למטייל
טיפים לחו"ל לזוג הדתי

אם בעבר טיסה לחו"ל הייתה יקרה אך גם מורכבת מבחינת הציוד שהיה צריך לקחת, כיום ניתן באופן קל ופשוט לטוס לחו"ל בראש שקט וליעדים החמים ביותר בעולם – באמצעות חברת

מאזניים
עריכת דין
להתגרש במצב רוח טוב – יש דבר כזה?

לפעמים האהבה נגמרת. לא מעט זוגות נשואים ממצים בסופו של דבר את החיים המשותפים ופונים לדרך נפרדת. תהליך הפרידה אינו עניין פשוט, בטח ובטח כשמעורבים בסיפור ילדים ואינטרסים שונים של