הדברת תיקנים – מדריך מקוצר

ניגשתם למטבח לשתות כוס מים באמצע הלילה, ולפתע הבחנתם בתיקן אחד שמונח על השיש ועוד אחד בצמוד לתמי 4.

מה עושים במקרה כזה? לאחר התאוששות קצרה מהבהלה ומהבעתה, יש לקרוא למדביר.

הדברת תיקנים היא הכרחית במצבים בהם פלישתם יצאה משליטה, והם הולכים ומתרבים בין כותלי הבית שלכם.

מדביר התיקנים מגיע לאזור, מאבחן את מקור הדגירה שלהם ומטפל בבעיה בהתאם.

הכנו לכם מדריך מקוצר שיסייע לכם בהבנת העולם של הדברת תיקנים.

 

סוגי תיקנים נפוצים בארץ

ישנם שלושה סוגים של תיקנים נפוצים במיוחד בארץ:

תיקן אמריקאי

התיקן האמריקאי מתקיים בסביבה לחה כמו צינורות ביוב, כיורים, מקלחות, ארונות מטבח וכו'. אורכו עומד על 3-5 ס"מ וצבעו חום נחושתי. אופן הרבייה של תיקן זה הוא באמצעות הטלת ביצים, כאשר מביצה אחת בוקעים 10-18 תיקנים בו בזמן.

 

תיקן גרמני

התיקן הגרמני מרבה להתקיים בסביבות חמות כמו תנורים, מנועי מקררים, מזגנים וכו'. אורכו עומד על 1-1.5 ס"מ וצבעו חום כתמתם. התיקן הגרמני מתרבה על ידי הטלת ביצים, מהן בוקעים 30-35 תיקנים בו בעת.

 

תיקן פסים

תיקן הפסים מצוי במקומות יבשים כמו ספרים, מצבורים של נייר וכו'. אורכו עומד על 2-2.5 ס"מ וצבעו חום בהיר. זכרי הזן יכולים לעוף, בעוד הנקבות לא . התיקן מתרבה על ידי הטלת ביצים, מהן בוקעים כ11 תיקנים באותו הזמן.

הבתים בישראל מכילים מעין ערבוביה של כל סוגי התיקנים המדוברים. בבתים פרטיים למשל, אשר קרובים לצנרות ביוב, סביר שנמצא יותר תיקנים אמריקאיים שפילסו את דרכם משם לבתים. מדביר תיקנים יידע לזהות את הסוג, ולהדביר אותו בצורה המתאימה.

 

חומרי הדברה כנגד תיקנים

מדביר מקצועי שעבר הסמכה ויש ברשותו היתר הדברה, יתאים כאמור את סוג ההדברה לסוג התיקן. מה שחשוב לדעת, הוא שביצי תיקן מכל סוג עמידות בפני חומרי ההדברה, ולכן יש להמתין עד לבקיעת הביצים כדי שהחומרים אכן ישפיעו עליהם (מתפתחות במשך כשלושה חודשים). משום כך, מוטב להשתמש בחומרי הדברה ידידותיים לסביבה, כך ששהייתם הארוכה בסביבת הביצים לא תיצור נזקים סביבתיים.

ההדברה שעונה על ההגדרה הזו היא ההדברה הירוקה. הדברה מסוג זה הינה אורגנית, מבוססת על צמחים טבעיים בלבד ולא מפיצה חומרים רעילים או ריחות חריפים. עם הדברה ירוקה לא מחילים שינויים בסביבה הביולוגית, דבר שממקד את ההדברה בתיקן עצמו ולא פוגע בסביבה בה הוא מתקיים.

 

הדברת תיקנים בשטחים ציבוריים

הדברת שטחים ציבוריים מומלצת אחת לשנה, זאת כדי להבטיח שהתיקנים לא יגיעו מן החוץ אל הפנים- לבתים שלנו. האזורים המומלצים להדברה הם חדרי מדרגות, חדרי זבל, בורות ביוב, מקלטים ועוד מקומות שעשויים להיות לחממת תיקנים. מומלץ לבצע ריסוס ביתי באותה הנשימה, כדי לוודא שהתיקנים לא בורחים פנימה בעת ההדברה.

 

נותן שרות

תוכן עניינים
שתפו עכשיו
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
ידיים ושן
בריאות
5 טיפולי שיניים שחשוב לעשות כל שנה

השיניים הם בין האיברים הרגישים ביותר בגוף ולכן אפשר להסביר מדוע טיפולי שיניים הם בין הטיפולים הנפוצים ביותר שאנו עושים. לכל אחד יש רופא שיניים אך יש להודות על האמת

אילו האפשרויות השונות לפיסול אף וקו הלסת
כללי
אילו האפשרויות השונות לפיסול אף וקו הלסת

מי שעוקבים אחר השינויים התכופים שקורים בתחום הביטוי יודעים שיש היום דרכים חלופיות שמאפשרות לעצב את מבנה האף וקו הלסת מבלי לשכב על שולחן הניתוחים. מדריך זה נכתב עבור אלה

שטרות של מאה דולר
פיננסים
איך להשקיע כסף בסיכון נמוך

בשנים האחרונות עלתה המודעות לחשיבות הטמונה בהשקעת כספים. אט אט אנשים הבינו שישנם מסלולי השקעה רבים, וכל אחד יכול לבחור את המסלול שמתאים לו ולהכנסתו. כך, אנשים החלו להשקיע כסף

משכנתא של 500 אלף
משכנתאות
מהו מסלול צמוד למטבע חוץ במשכנתא?

רכישת בית היא אבן דרך משמעותית עבור אנשים רבים, וקבלת משכנתא היא לרוב המפתח להגשמת החלום הזה. בעוד ששימוש נפוץ במשכנתאות מסורתיות, ישנה אפשרות נוספת שחלק מהלווים עשויים לשקול –